Nisan 22, 2024

George Carlin’in Yapay Zeka İle Oluşturulan Stand-up Gösterisine Kızı Kelly Carlin Dava Açtı!

By admin Oca 26, 2024 #George Carlin

Geçtiğimiz haftalarda tüm zamanların en iyi stand-up komedyenlerinden biri olarak görülen George Carlin‘in yapay zeka ile oluşturulan I’m Glad I’m Dead isimli stand-up podcast videosu Dudesy isimli Youtube kanalına yüklendi. Kısa sürede büyük ilgi gören video yaklaşık olarak yarım milyon izlenmeye ulaştı.

İçerik Dudesy AI isimli bir yapay zeka programı ile üretilmişti ve açıklama kısmında da bunun yapay zeka ile üretildiği yazıyordu. İçerik genel olarak günümüzde George Carlin yaşasaydı nasıl bir stand-up yapardı üzerine bir taklidi içeriyor.

Kelly Carlin’den Babası George Carlin’in Yapay Zeka İle Oluşturulan Stand-up’a Tepki!

Yapay zeka ile oluşturulan bu stand-up podcast şovunun paylaşılmasının ardından kızı Kelly Carlin ilk olarak X’te konuyla ilgili açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada ise şunları söyledi:

” Babam yaşamı boyunca sanatını insan yaşamı ve hayal gücüyle mükemmelleştirmeye çalıştı. Herhangi bir makine onun dehasının yerini alamaz.” dedi.

Ayrıca açıklamalarında George Carlin’in her yerde bulunabilecek 14 gösterisi olduğunu dinlemek isteyenlerin onları izleyebileceğini de belirtti.

Kelly Carlin, Yapay Zeka İle Oluşturulan Stand-up İçin Dava Açtı!

Kelly Carlin yapmış olduğu açıklamalardan bir süre sonra geçtiğimiz günlerde Kaliforniya federal mahkemesinde yapay zeka yapımcılarına dava açtı. Davada gerekçe olarak George Carlin‘in 50 senedeki çalışmalarının izinsiz ve herhangi bir tazminat ödenmeden kullanılması gerekçe gösterildi. Ek olarak ünlü stand-up sanatçısının sesinin ve benzerliğinin kullanılması da dava sürecine dahil edildi.

Günümüzde yapay zeka ve telif hakkı problemi halen tartışılmaya devam ediyor. Bilindiği üzere Openai, Microsoft ve Meta ile ilgili benzer davalar da hala devam ediyor. Etik tartışmalar devam ederken George Carlin ile ilgili bu davanın nasıl sonuçlanacağı da büyük bir merak konusu.

George Carlin‘in Dudesy AI ile yapılan I’m Glad I’m Dead isimli stand-up podcast gösterisi bu alanda türünün neredeyse ilk örneği. Yapay zeka ile geçtiğimiz aylarda yapay zeka ile resim, müzik, animasyon vb. pek çok alanda çalışmalar yapılmıştı. Ancak ünlü komedyenin ölümünde 16 yıl sonra günümüzde yaşasaydı nasıl bir stand-up yapardı tarzı bir içeriğin yapay zeka ile üretilmesi bazı tartışmaları da beraberinde getirdi. Hala devam eden bu dava gelecekte bu tarz yaşanacak olaylarda alınacak kararları da etkileyecek gibi görülüyor. Dava sonuçlandıktan sonra yaşanan gelişmeleri de siz değerli sanatseverlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeyi unutmayın.

Görsel Kaynağı: https://georgecarlin.com/media/

By admin

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir