Nisan 22, 2024

Steven Spielberg, Dune 2 Filmine Övgüler Yağdırdı!

By admin Mar 28, 2024

Ünlü yönetmen Steven Spielberg, DGA‘nın “Director’s Cut” podcastinin son bölümünde Denis Villeneuve ile yaptığı röportajda “Dune 2” filmine övgüler yağdırdı. Oscar ödüllü yönetmen, Villeneuve‘e “gördüğüm en parlak bilimkurgu filmlerinden birini yapmışsınız” diyerek övgülerini dile getirdi.

Bu övgülerin, “E.T.”, “Mineroty Report” “Jurassic Park” ve “Üçüncü Türden Yakınlaşmalar” gibi filmlerin de ustası olan Spielberg‘den gelmesi, büyük bir anlam taşıyor. Ve bu, Spielberg‘ün “Dune” yönetmenine sunduğu tek övgü değildi.

Steven Spielberg, Dune 2 Filminin Yönetmeni Denis Villeneuve’ye De Övgüler Yağdırdı!

Spielberg, Villeneuve‘e şu sözleri söyledi:

Villeneuve, tüm zamanların en büyük yönetmenlerinden birinden böyle bir övgü almanın şaşkınlığını dile getirdi. Spielberg, Paul‘un ilk kez bir kum solucanı üzerinde yolculuk ettiği sahneyi “Dune 2” filmindeki başarılı sahnelerden biri olarak nitelendirdi. Spielberg kum sahnesiyle ilgili şu sözleri söyledi:

Filmdeki kum, gerçekten bir okyanusu, bir denizi andırıyor. Kum solucanları deniz yılanları gibiydi. Ve bu kum solucanlarıyla sörf sahnesi, gördüğüm en muhteşem şeylerden biri.

Dune 2 filminin yönetmeni Villeneuve bu sahnenin çekiminin 44 gün sürdüğünü belirtmişti. Ekip, solucanı 90 metre uzunluğunda ve 24 metre genişliğinde bir set parçasına dönüştürmüştü.

Dune 2 filmi, eleştirmenler ve izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı. Film, yerel gişede 240 milyon doları aşarken, dünya çapında 570 milyon doların üzerine çıktı. Warner Bros. tarafından üretilen film, ulusal sinemalarda gösterime devam ediyor.

Kaynak: The Director’s Cut – A DGA Podcast, Variety

Görsel kaynakları: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a4/Denis_Villeneuve_by_Gage_Skidmore.jpg

Romain DUBOIS, CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0, via Wikimedia Commons

By admin

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir